sklep-z-kawa-b3

Kawa po turecku

12 kwietnia 2021 Autor karolinaadmin Wyłączono

Kawa po turecku z tureckiego kahve – jest metodą przygotowywania kawy stosowaną głównie w Turcji i kajach arabskich. Kawa ta jest przytogowywana za pomocą cezve zwanego także djezwe, czyli specjalnego naczynia do kawy.

Co to jest kawa po turecku?

Kawa po turecku nie oznacza kawy pochodzącej z Turcji, ponieważ w Turcji nie wytwarza się ziaren kawy. Kawa po turecku oznacza metodę parzenia ziaren kawy. Do przygotowania kawy po turecku używa się bardzo drobno zmielonych ziaren kawy Arabika, wody i cukru. Można porównać ją do mocnego espresso.

Historia kawy po turecku sięga 15 wieku. Dla Turków kawa po turecku to coś więcej niż napój, jest to symbol przyjaźni i gościnności. Jest to jedna z niewielu kaw serwowanych z fusami w filiżance. Według tureckiej tradycji fusy, które pozostają w filiżance służą do przewidywania przyszłości. Po wypiciu kawy filiżankę przykrywa się spodkiem. Następnie myśli się o swoich życzeniach, a kolejno odwraca filiżankę, wówczas warstwa fusów tworzy wzorek na spodku. Wróżka pozwala filiżance ostygnąć a następnie interpretuje wzory. W dzisiejszych czasach w Turcji istnieją specjalne aplikacje na telefon komórkowy, poprzez które zdjęcia fusów kawy wysyłane są bezpośrednio do wróżbity w celu interpretacji.

Składniki kawy po turecku

  • woda,
  • kawa mielona,
  • cukier,
  • cezve – tygielek turecki

Czym jest Cezve?

Cezve zwany również tygielkiem tureckim jest to mały mosiężny lub miedziany garnek z długim uchwytem, zaprojektowany specjalnie do parzenia kawy po turecku.

Proporcje kawy po turecku

W celu przygotowania kawy po turecku należy połączyć zmieloną kawę z taką samą ilością cukru oraz z wodą w specjalnym dzbanku zwanym cezve lub tygielkiem tureckim. Na 1 filiżankę zimnej wody należy dodać 2 łyżeczki kawy oraz 2 łyżeczki cukru. Aby uzyskać optymalnie smaczną kawę po turecku, ważnym aspektem jest, to aby cukier został dodany na samym początku, nie należy dodawać cukru w trakcie przyrządzania kawy lub po przyrządzeniu. W Europie w porównaniu do metody tradycyjnej stosowane są inne proporcje a mianowicie cukier dodaje się wedle smaku gości i do wyboru są przeważnie opcje:

  • niesłodzona (bez dodatku cukru)
  • mało cukru (z dodatkiem ½ kostki cukru)
  • trochę słodsza (z dodatkiem 1 kostki cukru)
  • super słodka (z dodatkiem 2 kostki cukru)

Proporcje te dotyczą jednej filiżanki kawy.

W wielu krajach kawa po turecku jest aromatyzowana kardamonem, anyżem lub cynamonem. W tym celu należy dodać drobno zmielone przyprawy do kawy

Sposób przygotowania kawy po turecku

Czas przygotowania kawy po turecku to około 5 minut.

Mieszankę należy umieścić na bardzo małym palniku lub tradycyjnie na gorącym piasku. Całość należy doprowadzić do temperatury poniżej wrzenia. Kawa po turecku nie powinna się gotować. W momencie, gdy kawa zacznie się pienić, powinna zostać usunięta ze źródła ogrzewania. Na koniec dodaje się kilka zimnych kropel wody, by zmielona kawa opadła na dno.

W ten oto sposób otrzymujemy gęstą i spienioną kawę o silnym aromacie. Kawę tak przyrządzoną podaje się w tradycyjnych małych tureckich filiżankach do kawy z dużą ilością piany na wierzchu oraz wraz ze zmieloną kawą. Ważnym aspektem jest to by mieć wystarczającą ilość piany, jest to wyznacznik dobrze zaparzonej kawy po turecku. Według tradycji kawę tę podaje się ze szklanką wody i czymś słodkim.

W Turcji picie kawy przygotowanej w ten sposób jest tradycją, jest to często element całej ceremonii, gdy po dobrym posiłku parzy się kawę w tygielku.

Ważne wskazówki do przyrządzenia kawy po turecku

Aby uzyskać pożądaną ilość piany oraz pożądaną konsystencję, należy przestrzegać kilku prostych zasad parzenia kawy po turecku:

– Należy zawsze używać świeżo zmielonej kawy. Jeżeli kawa nie jest świeża i była przechowywana od miesięcy, nie spieni się.

– Do sporządzenia kawy należy użyć zimnej wody. Jeżeli użyjesz ciepłej lub gorącej wody nie uzyskasz pożądanej konsystencji.

– Nie mieszaj zbyt szybko, jeśli chcesz uzyskać pożądaną konsystencję.

– Pamiętaj by źródło ciepła nie było zbyt mocne, kawa ma się parzyć powoli.

– Po podgrzaniu powoli przelewaj kawę do filiżanek, tak by piana pozostała w naczyniu, na koniec rozprowadź pianę do każdej filiżanki.

Czym kawa po turecku różni się od zwykłej kawy?

– kawa po turecku jest w porównaniu do zwykłej kawy krótko palona,

– kawa po turecku jest bardzo drobno zmielona,

– kawa po turecku jest przygotowywana w specjalnym tygielku tureckim – cezve.

Ze względu na unikalną metodę przygotowywania kawy, tradycyjna kawa turecka została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO w 2013 roku.

Podziel się naszym artykułem:

Mogą Cię zainteresować:

ZIARNA KAWY POLECANE DO PRZYGOTOWANIA KAWY PO TURECKU